Atletizm.org

YAPAN YAPIYOR İSTANBUL BAKIYOR

16 Şubat 2010 Yazan admin

MERSİNDE Atletler 4 mevsim spor alanına kavuştu

Emrullah Taşkın

Mersin’de, yapımına 1,5 yıl önce başlanan uluslararası standartlardaki sentetik yüzeyli atletizm pistinin tamamlanmasıyla, atletlerin yıl boyunca spor yapma imkanına kavuştuğu bildirildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın yaptığı açıklamada, Kocavilayet’teki yaklaşık 54 dönüm alanda yapılan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) standartlarındaki pistin 2,5 milyon TL’ye mal olduğunu söyledi.

Pistin faaliyete geçmesiyle Mersin’in atletizmde bir adım daha öne çıktığını belirten Taşkın, ”İklim şartları itibariyle yıl boyunca antrenman yapmaya elverişli olan kentimizde, salonu da bulunan pist, yerli ve yabancı sporcuların dört mevsim spor yapabileceği merkez haline geldi” dedi.

Konaklamanın yanı sıra, yüzme, futbol ve diğer atletizm branşlarına uygun Macit Özcan Spor Kompleksi ve 200 metre uzaklıktaki Avrupa standartlarında yapılan Yenişehir Spor Salonu ile tesisin öneminin daha da arttığına işaret eden Taşkın, bu sayede ulusal ve uluslararası organizasyonlara da herhangi bir sıkıntı çekmeden başarıyla ev sahipliği yapabileceklerini vurguladı.

Tesiste Türkiye’de ilk olan 6 kulvarlı 100 metre uzunluğunda kapalı atletizm pistinin bulunduğunu belirten Taşkın, şunları kaydetti:
”Bunu yaparken sporcuların yağmur çamurdan etkilenerek antrenmanlarını aksatmalarının önüne geçmeyi planladık. Nizami standartlarda 8 kulvarlı açık piste de oldukça yakın olan tesiste ayrıca, halter salonu, fitness merkezi, uzun ve sırıkla atlama için mekanlar da yer alıyor. Altlarını depo alarak kullandığımız 8 bin kişilik tribünün yanı sıra bin kişilik doğal tribüne sahip tesis, ışıklandırması sayesinde geceleri de antrenman yapmaya elverişli. Sporcuların kullanımına açtığımız pistte, geçtiğimiz günlerde atletizm milli takımı kamp yaptı. Milli sporcu Eşref Apak ise çalışmalarını halen sürdürüyor. Öte yandan, Türkiye’de benzeri bulunmayan tesisimizde ilerleyen süreçte uluslararası organizasyonların yapılması için görüşmelere de başladık. ”

Mersin’in atletizmde önemli bir potansiyeli barındırdığına dikkati çeken Taşkın, ”Tesisin faaliyete geçmesiyle Mersinli milli sporcumuz Nevin Yanıt başta olmak üzere, diğer sporcularımız da artık hazırlıklarını kentimizde yapmaya başladı. Antrenman kalitesi artan sporcularımızın ilerleyen dönemlerde performansının gelişeceğine, buna bağlı olarak da derecelerinin yükseleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Emrullah Taşkın, şu anda sporcuların kullanımına sunulan Avrupa Şampiyonası’nın yapılabileceği nitelikteki tesisin resmi açılışının önümüzdeki günlerde Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın katılımıyla yapılacağını sözlerine ekledi.

Popularity: 1% [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.