Atletizm.org

Türk atletizmi CAS’a şikâyet edildi

12 Ekim 2012 Yazan admin

LONDRA Olimpiyatları’nda 1500 metrede altın ve gümüş madalyaları alarak Türk spor tarihinde çok önemli bir yer tutmayı başaran Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) skandal işlerden de yakasını kurtaramıyor. Son olarak dopingle yakalanan iki sporcuya ceza vermeyen Federasyon, Uluslararası Federasyon (IAAF) tarafından Uluslararası Spor Mahkemesi’ne (CAS) verildi.

 

VATAN’IN ulaştığı bilgilere göre Londra Olimpiyatları öncesi İzmir’deki yarışmalarda yapılan kontroller sonrasında Ali Ekber Kayaş ve Nilgün Öztürk’ün doping maddesi kullandıkları tespit edildi. İki atlet Ceza Kurulu’na verildiler ama kurul “Doping numuneleri IAAF kurallarına uygun olarak alınmadı” diyerek cezaya vermedi. FAKAT konudan haberdar olan IAAF, yapılan işlemlerden rahatsızlık duyarak, Türkiye Atletizm Federasyonu’nu Uluslararası Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) kurallarında aykırı hareket ettiği gerekçesiyle CAS’a şikâyet etti. CAS’ta Türkiye aleyhine bir karar çıkması halinde TAF’ın ağır bir cezayla karşı karşıya kalmasının gündemde olduğu da gelen bilgiler arasında.

 

Bir federasyonda yılda 5 adet doping cezasına çarptırılan atlet olduğunda (ki bizde bunlar hariç  3 olmuş deniliyor)yarışmalardan men cezası olduğundan ceza verilemediği ileri sürüldü.

 

Adı Geçen Atletlerden Ali Ekber Kayaş’ın Galatasaray Kulubünde spor hayatına devam edeceği kulislerde konuşulan konulardan olduğu söyleniyor.

Popularity: 2% [?]1 Yorum yapılmış “Türk atletizmi CAS’a şikâyet edildi”

  1. ozan dedi ki:

    Bence ceza vermeleri gerekiyor

Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.