Atletizm.org

Mersin Çalışıyor İstanbul Hala Bakıyor !!!!

15 Haziran 2010 Yazan admin

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Mersin Atletizm Pisti, Türk Atletizminin lokomotifi olmaya devam edecek…

Mersin Yenişehir ilçesi Kocavilayet mevkiindeki yaklaşık 54 dönüm alanda inşaatı tamamlanan Atletizm Pisti, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün destekleriyle yaklaşık 2,5 Miyon TL’ye mal oldu.

Projesini Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın’ın çizdiği Atletizm Pistinde yok yok..

Uluslar arası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) standartlarına uygun olan tesis içerisinde ayrı bir çekiç atma sahası oluşturulması dikkat çekiyor. Yine ülkemizde bir ilk olan atletizm salonu 6 kulvarlı, sentetik yüzeyli, 108 metre uzunluğunda olması nedeniyle atletizmin kış yarışma disiplinlerine ev sahipliği yapmaya elverişli durumunda… 8 metre yüksekliğe sahip olan salon sırıkla yüksek atlamaya uygunken, bir tarafında da uzun ve üç adım atlama için kum havuzu bulunuyor. Ayrıca salon içerisinde kondisyon ve fitness merkezleri bulunuyor.

“TÜRK ATLETİZMİNİN LOKOMOTİFİYİZ”
Türkiye genelinde Atletizm’de en başarılı iller arasında yer alan Mersin’in böyle bir pisti hak ettiğini dile getiren Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, “İlimizden Nevin Yanıt, Eşref Apak, Esen Kızıldağ gibi şampiyon atletler çıkardık. Bu tesisle birlikte nicelerini çıkarmaya devam edeceğiz. Fenerbahçe ve Enka gibi kulüplerimizin atletleri genelde Mersin’de çıkmaktadır. İlimiz bu anlamda Türk atletizminin lokomotifidir. Bu tesis mevcut olan sporculara büyük imkan sağlarken, yeni atletlerin de yetişmesine yardımcı olacak. Mersin, atletizmle ilgili her türlü branşın yapılabileceği pist sayesinde barındırdığı potansiyeli harekete geçirecek” dedi.

Tesisin çok kısa zamanda Mersin atletizmine büyük bir ivme kazandırdığını dile getiren Taşkın, “Tüm kulüplerimiz faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu yıl ilk defa Singapur’da yapılacak olan yıldızlar olimpiyatlarına atletizm dalında beş sporcu katılma hakkı elde etti. Bunlardan ikisi Mersin’li atletlerden Ali Kilisli ve Esin Bahar Dölek adlı sporcularımız. Yani ülkemiz adına katılan atletizm milli takımının %40’ı Mersin’li sporculardan oluşuyor” diye konuştu.

“ORGANİZASYONLARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ”
İklim itibari ile yılın 4 mevsimi antrenman yapmaya elverişli olan Mersin’in, tesis sayesinde, yerli sporcuların yanı sıra yabancıların da tercih edeceği yerlerin başında geleceğini ifade eden Taşkın, “Hemen yanında bulunan konaklama binasının yanı sıra yüzme, futbol ve diğer atletizm branşlarına uygun Macit Özcan Spor Kompleksi ile 200 metre uzaklıktaki Avrupa standartlarında yapılan Yenişehir Spor Salonu, tesisin önemini bir kat daha arttırıyor. Bu sayede ulusal ve uluslararası organizasyonlara da herhangi bir sıkıntı çekmeden başarıyla ev sahipliği yapacağız” dedi.

OLİMPİK SPORCU TARAMALARI DEVAM EDİYOR
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak sporu Mersin’de yaygınlaştırmak ve yetenekli sporcuları Türk sporuna kazandırmak için uzun vadeli planlar yaptıklarını belirten Emrullah Taşkın, “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Olimpik Sporcu Yetiştirme Projesi kapsamında ilimizin bütün köylerine ulaştık. Bir taraftan köy ve beldelerimizde çeşitli spor alanları oluştururken diğer yandan uyguladığımız olimpik yetenekler projesi ile de sporcu taraması yapıyoruz. 10-12 yaş aralığında 88.600 sporcu adayına test yaptık. Bu proje tüm hızıyla devam ederken hedefimiz 2020 Olimpiyatlarına Mersin’den en az 20 sporcunun katılması” diyerek sözlerini tamamladı.

Popularity: 1% [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.