Atletizm.org

Dünya Şampiyonasına sporcu götürülmeyecek

25 Mart 2010 Yazan admin

Atletizm Antrenörü Fethi Bildirici, bugüne kadar Dünya Liseler Kros Şampiyonası’nda Türkiye’nin, yurtiçi şampiyonalarda birinci olan kız ve erkek lise takımları ve başarılı olan ferdi sporcularla temsil edildiğini belirtti.

Bu sene de Türkiye genelinde aralarında rekortmenlerin de yer aldığı başarılı genç sporcuların Türkiye’yi 19-24 Nisan tarihleri arasında Slovak Cumhuriyeti’nde yapılacak Dünya Liseler Kros Şampiyonası’nda temsil etmeyi beklediğini anlatan Bildirici, ancak Okul Sporları Federasyonu’na şampiyona için yapılan başvuru sonrasında bu sene şampiyonaya ferdi sporcu götürülmeyeceğini öğrendiklerini kaydetti.

Bu durumun söz konusu sporcuların milli olma hayallerinin suya düşmesi anlamına geldiğini ifade eden Bildirici, şunları söyledi:
“Bu çocuklar Türkiye içerisindeki müsabakalarda önemli başarılar elde etmiş, rekorlara imza atmış çocuklar. Bir kısmı bu sene mezun olacak ve belki de bir daha milli olma şansına sahip olamayacaklar. Bu başarılı sporcularımızın arasında ailesinini maddi durumu iyi olmayanlar var. Milli olmaları halinde bir millilik ücreti almaya hak kazanacaklardı. Üniversiteye giriş sınavında spor bölümlerini tercih etmeleri durumunda öncelikleri olacaktı. Şimdi bu çocukların mağduriyetini kim giderecek.”

-“ÖNCEKİ YÖNETİM BAŞVURMAMIŞ”-
Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala da söz konusu şampiyonaya katılım için Uluslararası Okul Sporları Federasyonu’na (ISF) başvuruların bir önceki Ağustos ayında yapılması ve katılım ücreti yatırılması gerektiğini, kendilerinden önceki yönetimin ferdi sporcular için başvuruda bulunmadığını söyledi. Yaklaşık bir ay önce yapılan seçimler sonucu göreve geldiklerini hatırlatan Pala, şunları kaydetti:
“Biz görev geldikten sonra bu durumu fark ettik. Bu çocuklarımızın şampiyonaya katılamayacak olmaları beni de çok üzdü ve hemen ISF nezdinde girişimde bulundum. ISF’ye bu sporcuların şampiyonaya katılabilmesi için başvuruda bulundum, ancak gerekli plan ve programın yapıldığı takvimin belirlendiği ve artık değiştirilemeyeceği söylendi. Bizim amacımız daha çok sporcumuzun Türkiye’yi temsil edebilmesini sağlamak. Bu sene Dünya liseler Kros ŞAmpiyonası’na ferdi sporcularımız katılamayacak, ancak önümüzdeki şampiyonada böyle sorunlar yaşanmayacak.”

Şampiyonaya katılacak ferdi sporcuların ve antrenörlerin belirlenmesinde bir takım sıkıntılarla karşılaşıldığını anlatan Pala, şöyle konuştu: “Sporcuları ve antrenörleri belirlerken, çeşitli baskılar olabiliyor. İnsanlar araya bazı kişileri sokarak, kendi çocuklarını seçtirmeye çalışabiliyorlar. 12 sporcu seçiyorsunuz, bu 12 sporcunun 12 antrenörü oluyor. 12 antrenörü de şampiyonaya götürmek söz konusu değil. Zaman zaman milletvekillerinin bile aradığı oluyor. Önceki yönetim bu sıkıntıları bertaraf etmek için ya da ekonomik yetersizlikten dolayı böyle bir karar almış olabilir. Özellikle antrenör seçimi konusunda benim çözümüm hazır. Benim kurullarımda olimpiyatlara katılmış üst düzey atletizm hocaları var. Ben dışarıdan hoca almayacağım, benim hocalarım çocuklara şampiyonada eşlik edecekler.

Biz göreve geldiğimizde iş işten geçmişti. Bu sene için yapabileceğimiz bir şey yok ancak, önümüzdeki şampiyonalara katılım konusunda sıkıntı olmayacak.”

Popularity: 1% [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.