Atletizm.org

Nevin Yanıt’a 2 yıl men cezası

28 Ağustos 2013 Yazan admin

Avrupa Şampiyonu atlet Nevin Yanıt’a doping cezası. Atletizm Federasyonu doping şüphesiyle incelemeye aldığı Nevit Yanıt kararını açıkladı.

nevin yanıt

Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt’a A ve B numunesinde yasaklı madde bulunmasından dolayı 2 yıl yarışmalardan men cezası verdi. Uluslararası Atletizm Birliği (IAAF)’dan alınan yazıda, milli atlet Nevin Yanıt’ın, 8 Şubat 2013 tarihinde Düsseldorf’da katıldığı P.S.D. Bank Yarışması’nda verdiği idrar örneklerinde yasaklı madde çıktığı belirtilirken, federasyondan yapılan açıklamada şöyle: “B numunesi de pozitif çıkan Nevin Yanıt’ın savunmaları Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonuna gönderilmiş, Nevin Yanıt’ın savunmalarının değerlendirilip Disiplin Kuruluna görüş belirtilmesi istenmiştir. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonundan alınan görüşler, Disiplin Kurulunca değerlendirilmiş ve Atletizm Disiplin Talimatı’nın 36. maddesinin 1-a bendi ifıkrası uyarınca 2 yıl yarışmalardan men edilmesine karar verilmiştir.”

Yanıt’ın cezası 2015 yılı şubat ayına kadar geçerli olacak. Bu yıl İsveç’in Göteborg kentinde düzelenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Nevin Yanıt, alınan kararla birlikte ünvanını da kaybedecek.

NEVİN YANIT KİMDİR?
16 Şubat 1986 Mersin doğumlu Nevin Yanıt kısa mesafe engelli koşularındaki başarısıyla ismini duyurdu. 2006 yılındaki 12.98’lik derecesiyle 100 metre engelli mesafesini 13 saniyenin altında koşan ilk Türk atlet ünvanını eline geçirdi.

2009 Akdeniz Oyunları’nda kazandığı altın madalya ile büyük beklenti oluşturan Nevin, 2010 ve 2012 Avrupa Şampiyonası’nda 100 Metre Engelli’nin 1.’si oldu. Londra Olimpiyatlarını 5. olarak bitiren Yanıt son olarak 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda da altına uzanmıştı. Ancak bu madalya 2 yıllık ceza sonrası Nevin’den alınacak.

 

Popularity: unranked [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.