Atletizm.org

Milliler Aladağ’ları arşınlıyor!

05 Mayıs 2009 Yazan admin

turkanerismis

Bahar Doğan ve Türkan Erişmiş ile yakında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçirilerek ay-yıldızlı formayı giyecek olan Etiyopyalı Meryem Hana’nın Aladağlar kampı devam ediyor. Akdeniz Oyunları, Universiad, Milletler Kupası ve Dünya Şampiyonası için hazırlanan atletlere, bu hafta içinde Türkiye’ye dönerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edecek olan Alemitu Degfa Bekele de katılacak.

Milli Takım Antrenörü Ertan Hatipoğlu, bu yaz önemli yarışlar olduğunu belirterek, ”Bahar Doğan, Akdeniz Oyunları’nda yarı maraton koşacak ve orada kendisinden kesin madalya bekliyoruz. 3 bin engellide Türkan Erişmiş, Akdeniz Oyunları’nda ve ardından 1 hafta sonra Universiad’da yarışacak. Meryem Hana’yı ise henüz vatandaşlığa geçiremedik, ama yakın zamanda vatandaşlık işlemlerini halledeceğiz. Kendisinin masraflarını kulübü Kocaeli Belediyesi üstlendi. Meryem’in nasıl bir sporcu olduğunu anladıkları için desteklerini esirgemiyorlar” diye konuştu.

Atletizm Federasyonu’nun, yabancı uyruklu sporcuların kamp masraflarını karşılamadığını kaydeden Hatipoğlu, ”Burada tam pansiyondan günlüğü 60 TL’ye kalıyoruz. 1 aydır buradayız ve daha 1 ayımız daha var. Mayıs ayını da yüksekte geçirmek istiyoruz” dedi.

-”MİLLETLER KUPASI’NDA KÜME DÜŞERSEK HİÇ HOŞ OLMAZ”-
Akdeniz Oyunları ve Universiad’ın yanı sıra en önemli yarışın Ağustos ayında Berlin’de yapılacak Dünya Şampiyonası olduğunu anlatan Hatipoğlu, şöyle konuştu:
”Bir de ek olarak Bergen’deki Milletler Kupası var. Bu benim için çok önemli. 2004’te Türk Bayrağını Bergen’in tepesine dikmiştik. Bu nedenle orada elimizden gelenin en iyisini yaparak milli takımın küme düşmesine kesinlikle izin vermememiz gerekiyor. Bu kupa ülkenizde atletizmin ne durumda, hangi seviyede olduğunu gösterir. 1-2 yıldızla giderseniz 4-5 branşta madalya alırsınız, ama atletizmde 24 branş var. Biz 1. Lig’deyiz. Üstümüzde Süper Lig var ve orada yer almak çok zor. Polonya, Almanya, Rusya, Fransa gibi ülkelerden hangisini yeneceksiniz ki Süper Lig’e çıkacaksınız. Gerçekçi olmak lazım. Süper Lig biraz hayalcilik olur. Biz küme düşmeyelim yeter. Milletler Kupası’nda küme düşersek, hiç hoş olmaz.”

Akdeniz Oyunları’nda ise dişlerine göre rakiplerin bulunduğunu ifade eden Hatipoğlu, ”Burada Yunanistan, İtalya, İspanya, uzun mesafede Kuzey Afrika ülkeleri Tunus ve Cezayir gibi ülkeler var. 2-3 tanesi altın olmak üzere 4-5 madalya bekliyoruz” dedi.

-”MARATONCUYA LÜKS YARAMAZ”-
Kaldıkları bölgeyi sevdiğini ve lüksten hoşlanmadığını dile getiren Hatipoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
”Burada 1350 rakım var ve hala kar yağıyor. Kamp yeri güzel, otel yenilenmiş. 3 yıldız seviyesine gelmiş. Zaten atletlere özellikle de maratonculara lüks yaramaz, iyi gelmez. Ben de antrenör olarak hiç bir zaman lüks düşkünü olmadım.”

Popularity: 1% [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.