Atletizm.org

Gözün aydın Eşref..

27 Mart 2009 Yazan admin

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ne (IAAF) bağlı özel numune alıcılarının Ocak ayı sonunda yaptığı müsabaka dışı doping kontrolüne yetişemeyen ve “Test kaçırmış” sayılma ihtimali doğan olimpiyat bronz madalyalı milli çekiççi Eşref Apak’a mutlu haber geldi.

Eşref Apak’ın yazılı savunması ile Atletizm Federasyonu’nun konuyla ilgili başvurularını inceleyen IAAF, Apak’ın İstanbul ENKA Spor Kulübü Tesisleri’nde kontrol için taahhüt ettiği saatler içinde bulunamamasının nedenlerini mantıklı bularak, milli atleti ”Test kaçırmış” saymayacağını açıkladı.

IAAF Doping Komisyonu Başkanı Gabriel Dolle, konuyla ilgili Türkiye’ye gönderdiği yazılı açıklamada, Apak’ın, kontrol için belirtilen saatte İstanbul’da olmaması ile ilgili mazeretinin uluslararası federasyon tarafından kabul edildiği ifade etti.

Gabriel Dolle, açıklamasında, milli atletin yer bildirim formunda belirttiği saatler ve kontrol yerinde hazır bulunmasının önemine bir kez daha dikkati çekerek, daha dikkatli olmasını da tavsiye etti.

-SON ANDA YETİŞMİŞ, NUMUNE VEREMEMİŞTİ-
Milli atlet Apak, İstanbul ENKA Spor Kulübü tesislerinde yapılan ani kontrole gecikmeli olsa da yetişmiş, ancak WADA’nın yeni kuralları gereği numune vermesine izin verilmemişti.

Bu gelişme üzerine harekete geçen Atletizm Federasyonu, Türkiye Doping Kontrol Merkezi ile temasa geçerek, aynı gün milli atlete doping kontrolü yaptırmış ve sonuçlarını IAAF’a göndermişti.

Milli atlet Apak, IAAF tarafından ”test kaçırmış” sayılsaydı, WADA’nın yeni uygulamasına göre 18 ay içinde 2 kez daha ”Kaçırılmış Test” uyarısı alması halinde, Anti-Doping Kuralları’nı ihlal suçu işlemiş olacaktı.

Popularity: 1% [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.