Atletizm.org

“Dopingi Türkiye’den aldım”

08 Ağustos 2012 Yazan admin

Şampiyon atlet “Bugün size neden bu dopingi yaptığımı anlatacağım” dedi ve…

 

 

Atletizmde 50 kilometre yürümenin son olimpiyat şampiyonu ve Londra Olimpiyatları öncesinde yapılan son kontrollerde dopingli çıkan Alex Schwazer, dopingli maddeyi Türkiye’den aldığını açıkladı.

”Benim için kolay değil ama bugün size neden bu dopingi yaptığımı anlatacağım. Bunu yaparken de size karşı samimi olacağım” sözleriyle Bolzano kentinde düzenlediği basın toplantısına başlayan Alex Schwazer, doping konusundaki her şeyi tek başına yaptığını ve dopingli maddeyi de Antalya’dan aldığını söyledi.

Pekin 2008’den sonra bir atlet olarak çok zor 3 yıl geçirdiğini dile getiren yürüyüş sporcusu, ”Geçen yıl bir karar almak zorunda hissettim. Performansım önceki dönemlerdeki gibi değildi. Daha güçlü bir şekilde dönmek istedim ve kendimi doping yapma fikrinden alıkoyamadım. Şunu yineleyebilirim ki, bunu yaptığım için çok üzgünüm” diye konuştu.

Doping yapma kararını kendi başına aldığını ve ne ailesine ne nişanlısına hiç kimseye bunu söylemediğini vurgulayan Schwazer, Antalya’ya 3 günlük kendi başına bir seyahat yaptığını anlattı. Schwazer, ”Türkiye’ye geçen Eylül’de, ‘xxx(ismini yazmadık)’ almak için gittim. Yalnız başıma 1500 avro ile gittim ve eczaneden bu ürünü aldım. Burada reçeteyle satılıyor. Türkiye’de bu ürünü almak daha kolay” dedi.

Moral olarak çökmüş durumda olduğunu söyleyen Schwazer, ”Her şeyi kendi başıma yaptım. Kimseyi bu belirsizliğe sokmak istemedim. Nişanlımın da haberi yok. Bundan utanıyorum. Antrenörümden de özür diliyorum. Umarım onu ve başka kimseyi bu konuda riske sokmamışımdır” diye konuştu.

”Her şeyi kazanmak istiyordum ama her şeyi kaybettim” diyen olimpiyat madalyalı sporcu, ”Olimpiyatlara gitmeyeceğimi biliyordum çünkü, psikolojik olarak kendimi hazırlamamıştım” ifadesini kullandı.

Schwazer, bu ilacı daha önce kullanıp kullanmadığı sorusuna da bu yıl dışında hiç kullanmadığını belirterek cevap verdi.

Olimpiyat şampiyonu sporcu, dopingli maddeyi nişanlısı evden çıktıktan sonra tek başına aldığını da açıkladı.

Yürüyüş antrenmanları yapmaktan çok yorulduğunu ve sıkıldığını kaydeden Alex Schwazer, ”Her gün yorucu bir şekilde antrenman yapmak, eve yorgun gelmek ve ertesi gün bir 3 saat daha yürümeyi düşünmek, hoşuma gitmiyordu ve bundan da sıkılmıştım” diye konuştu.

Pekin 2008’deki sonuçlarının inceleneceğine yönelik birtakım görüşlerin hatırlatılmasına ise Schwazer, ”Pekin 2008’de bütün testlerim normaldi ve temizdim” dedi.

Schwazer, geleceğine dair de çalışmaktan korkmadığını belirtti. Aynı zamanda İtalyan jandarması üyesi de olan Schwazer, bağlı olduğu kurumdan özür dileyerek, en kısa zamanda silahını ve kimliğini teslim edeceğini de sözlerine ekledi.

Basın toplantısında son derece üzgün olduğu görülen Pekin 2008’in altın madalyalı ismi, zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.
Schwazer, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda 3:37:9 saatlik derecesiyle olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazanmıştı.

Popularity: 1% [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.