Atletizm.org

Yarışmak için hamile kalıyorlar…

28 Ağustos 2013 Yazan admin

İlk olarak daha iyi olmak için. Kendi yeteneğine (yeteneksiz bile olsa) inandığı için. İkinci olarak da tüm dünyanın bunu kullandığına inandığı için. Denetimlerin artmasıyla sporcular doping kullandıklarını saklamak için ilginç yöntemlere başvuruyorlar. O yollardan ikisi; hamile kalmak ve kan transferi…

hamileatlet

TÜRKİYE aylardır beri doping skandalı ile çalkalanıyor. Halterde, atletizmde hatta “Er meydanı” diye tanımladığımız Kırkpınar Güreşleri’nde bile…

Ve tüm Türkiye aynı soruyu soruyor: Neler oluyor? Biz de bu soruyu bir atletizm antrenörüne sorduk. Doğrusu aldığımız yanıtlar kanımızı dondurdu. Gelin bu teleröportajı birlikte okuyalım.

‘DENETİMLER ARTTI KEL GÖRÜNDÜ’

Doping olayları bu yıl niye arttı ve sporcular nereden alıyor bu doping ilaçlarını?

Dopingci sporcu sayısı hep aynıydı. Sadece bu yıl denetimler arttı ve kel göründü. İlaca gelince, 2 tür ilaç kullanıyorlar. Birincisi sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ki bunları eczanelerden tedarik ediyorlar. Diğeri de bakanlık onayı olmayan ilaçlar. Bunları da karaborsacılardan ya da internetten temin ediyorlar.

Fiyatları ne kadar ve nasıl buluyorlar?

Eczanelerdekiler normal fiyatlar. Ama karaborsa ilaçlar dolar ya da Euro üzerinden fiyatlandırılır. Nasıl bulduklarına gelince, onlar bulmaz, karaborsacılar onları bulur.

‘ANTRENÖR SPORCUSUNA VEREMEZ’

Dopingi sporcularına antrenör mü verir?

Reşit olan hiçbir sporcuya bunu veremez. Ödül için 500 altın vermek teşvik edici değil mi? – Bu sporcu için öyle. Antrenör en fazla 30 altın alır.

Bir Türk sporcusu neden doping yapar ki?

Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak daha iyi olmak için. Kendi yeteneğine (yeteneksiz bile olsa) inandığı için. İkinci olarak da tüm dünyanın bunu kullandığına inandığı için.

Gerçekten tüm dünya kullanıyor mu?

Bir Türk sporcusuna göre Usain Bolt dopinglidir. Buna gönülden inanır. Ama açıklamaz. Doğrusu budur.

‘KİMSE TEMİZ DEĞİL Kİ’

Türk sporcuları beceriksiz mi? Neden yakalanıyorlar?

Çünkü sektördeki gelişmeleri takip etmiyorlar. Mesela bazı ilaçların ortaya çıkma süreci değişir. 30 günden 60 güne çıkar. Bunu takip etmezseniz yakalanırsınız. Bir de istihbarat önemli tabii…

Nasıl istihbarat?

Hem bu sektördeki değişimler, hem de kurduğunuz ikili ilişkiler ve o ilişkiler sayesindeki kulisler.

Biraz açar mısınız? IAAF Başkanı, Doping Kontrol Şefi ve daha pek çok ism Fransa’ya yakınsa, bir Fransız atletin başı derde girer mi?

Doping Kontrol Şefi’nin aylık 5 bin dolarlık maaşı Monaco’da yaşamasına yeter mi? Hele kızı ABD’de okuyorsa…

Peki Türklerin hiç mi günahı yok?

Var tabii.. Ama dedim ya, hiçbir Türk sporcu bir Alman’ın, Fransız’ın ve hatta Bolt’un bile temiz olduğuna inanmaz. Türkiye ve doping

ATLETİZM: Aralarında Eşref Apak’ın da olduğu 40’a yakın sporcu ceza aldı. Aslı Çakır Apltekin ve Nevin Yanıt’ın soruşturması sürüyor.

HALTER: Son altı ayda yapılan kontroller neticesinde 33 sporcunun yasaklı madde kullandığı tespit edildi.

GÜREŞ: Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde altın kemeri ömür boyu kazanan Ali Gürbüz’ün de aralarında olduğu 9 kişi dopingli çıktı.

BİSİKLET: Türkiye Turu’nu kazanan Mustafa Sayar dopingli çıktı.

Maddeler doping için çıkmadı

Nedir bu doping maddeleri?

Aslında özel olarak doping maddeleri diye bir şeyden söz etmek çok anlamlı değil. Bu ilaçlar daha çok sağlık sektörü için geliştirilmiş kimyasallar. Birkaç örnek vereyim:

ANABOLİTLER: Daha çok ameliyattan çıkan hastaların hızlı iyileşmesi için kullanılır.

EPO: Kanser hastaları için üretilmiştir. Kandaki hamoglabin oranını artırır. Akdeniz anemisi için de kullanılır.

ENFETAMİNLER: Uyarıcılar. Uzun yol şoförleri uyanık kalmak için kullanırlar. Sibirya’da 3 gün direksiyon sallayan şoförler var.

Dopingden kaçış yolları

Nasıl kaçıyor atletler doping kontrolünden?

Bu kadar ayrıntı vermek doğru olur mu bilmiyorum. Ama mesela dondurulmuş idrar diye bir gerçek vardır. Atlet temiz olduğu döneme ait idrarı saklar ve dondurur. Kontrol zamanı da bir şekilde bu numuneyi verir.

Başka?

Yapay penis örneği. Bunu erkek atletler kullanır. Penisine bağlı bir aparattan eski ve temiz idrarını numune kabına aktarır.

Garip doping yöntemleri

Denetimlerin artmasıyla sporcular doping kullandıklarını saklamak için ilginç yöntemlere başvuruyorlar. O yollardan ikisi: Hamile kalmak: Kadın sporcular hamile kalarak özellikle kasık kaslarının kuvvetlenmesini sağlıyorlar.

Yarışlardan sonra ise bebeklerini aldırıyorlar. Kan transferi: Lance Armstrong’un lugatımıza kattığı bir kaçış yöntemi. Bu sayede, yarışta doping yapsanız da kontrolleri sırasında vücudunuzda temiz kan dolaşıyor.

Doping ekonomisinin çökmesine izin vermezler

Peki nasıl önüne geçilecek bu doping olayının?

Geçilemeyecek. Çünkü inanılmaz bir ekonomisi oluştu dopingin.

Karaborsadan mı söz ediyoruz?

Hayır o küçük bir boyutu bu işin. Şimdi bakın Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) her yıl Uluslararası Doping Ajansı’na (WADA) 20 milyon Euro veriyor. Yüzme Federasyonu 15 milyon Euro.

Toplayın tüm federasyonların verdiği rakamları. Müthiş bir para değil mi? Bitmedi WADA’nın her denetçisi ki her ülkede en az iki tanedir. Mesela Rusya’da bu sayı 20’dir. Ayda 7 bin Euro alır. Dünyada doping biterse bu ekonomi çöker.

Buna izin verilir mi? Peki ne yapsınlar?

Adil olsunlar. Adil değiller bir defa. Tüm dünyada atletlerden 2005 yılından bu yana kan örneği alıyorlar. Ama Afrikalı atletlerden almadılar. Gerekçeleri de hijyen şartlarıydı.

Hastalık korkusundan adaletsiz bir uygulamaya göz yumdular. Ayrıca WADA’ya bu para 400’ün altındaki atletin kontrolü için ödeniyor. Peki 401’inci atlet ne olacak? Dopinge bulaşan ünlü atletler

Ben Johnson

Marion Jones

Lance Armstrong

Carl Lewis

Sherone Simpson

Asafa Powell

Tyson Gay

Doping volkanında Türkiye zirvede

Günlük Fransız gazetesi L’Equipe’in hazırladığı Doping Volkanı şemasında Türkiye 50 dopingli atlet ile en fazla doping yapan ülke olarak gösterildi.

Yapılan testlerde 50 Türk atletin dopingli çıktığı için yarışlardan çekildiğine dikkat çeken Fransız gazetesi, 31 yeni doping olayınının ardından Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2020 Olimpiyatlarının Türkiye’de yapılıp yapılmayacağına ilişkin kararını açıklamadan bir ay önce görevinden istifa ettiğine dikkat çekti.

Daha önce 17 atletin men edildiğini kaydeden L’Equipe, Türk atletlerinin en ünlüleri 1500 metre Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır ve 100 metre Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt ile ilgili sonucun beklendiğine işaret etti. Doping Volkanı’nda en çok 5 ülkenin gözlendiği vurgulanırken ikinci sırada 43 atletle Rusya ikinci, 14 dopingli atletle Kenya üçüncü, 10 dopingli atletle ABD dördüncü, 8 dopingli atletle Jamaika beşinci sırada yer aldı.

İşte o haberin küpürü…

turkiyede doping

 

Popularity: unranked [?]Yorum Yapın

Designed edit www.hostcu.com.