Atletizm.org

100 METRE

100 m koşusu: Sürat koşularının en kısası olup, tüm kuvvetin bir hamlede harcanmasını gerektirir. 100 m koşuları ana tribün önündeki virajsız düz parkurda koşulur. Her atlet kura ile belirlenen kendi kulvarında yarışır. İnsan hayatında önem taşıyan salise farkları 100 m koşularında çok önemli rol oynar.
1912’lerde 100 m dünya rekoru 10.6 saniye iken 1968’de Jim Hines 9.9’a, 1991 yılında ABD’li atlet Carl Lewis 9.86’ya, 1994 yılında ise Leroy Burrell 9.85 saniyeye indirmeyi başardılar. 100 m yarışlarında en yüksek hız erkeklerde 45 km/saat, bayanlarda 40 km/saat olup bu hızlara ancak 40 m’den sonra ulaşılabilir.
Atlet, ellerini çıkış çizgisinin arkasına koyarak kolları düz, kafası belkemiği ile paralel durumda, arka ayak çıkış takozunda iken, tabancanın ateşlenmesiyle ileri fırlar. Birinci adım 75 cm’i geçmez. İlk 10 m kısa ve seri adımlardan oluşur. 100 m koşucusu azami fırlayış, sürat ve adım uzunluğunu sağlayabilmek için ayak uçlarıyla koşmalı ve ayaklarını yukarıya fazla kaldırmamalıdır.
100 m’de, birincisi çıkarken, ikincisi toplanışla fule arasında, üçüncüsü de son 15-20 m’de olmak üzere üç kez nefes alıp verilir. Atletlerin bitiş çizgisini geçmeleriyle yarış tamamlanır. Tüm sürat yarışlarındaki yarış kuralları, 100 m. koşularında da uygulanır.

Rekorlar


Sporda en iyi olmak yada rekor kırmak çok uzun zamandır sporcuları güdüleyen konuların başında gelmektedir.Her geçen gün ilerleyen bilim ve teknolojinin yardımıyla atletizmde rekorlar yenilendikçe ve pistlerde yarışan atletler temsil ettikleri ülkenin teknik teknolojik eğitim ve ekonomik standartlarını yansıtır hale gelmişlerdir.
Bir sporcunun başarısını etkileyen faktörlere kısaca değinelim YÜKSELTİ,RÜZGAR,BİLİM,MEVSİM, ZEMİN,AYAKKABI,ANTRENMAN,BESLENME,ŞANS, EKOLOJİK VE COĞRAFİK ÖZELLİKLER, şimdi bunlara kısaca değinelim
BİLİM:Gelişen araştırma teknikleri sayesinde sporun her alanında daha sağlıklı bilgiler elde edilebilmekte ve eskiye oranla hem sporcuya hem de kullanılan malzemeyi yönlendirecek şekilde bilgi aktarılabilmektedir.Gelecek yılların şimdilik kırılması zor gibi görünen rekorlar getireceği kesindir.
YÜKSELTİ:Denizden yükseklik arttıkça kısa mesafe koşucularının süreleri istatistik bakımından ciddi bir şekilde azalmakta süratleri ise artmaktadır.Aralarında 100 metre yükselti farkı olan iki ayrı yerde yapılan 100 metre koşularının süre farkı saniyenin %1.2 si ve hız farkı 1.cm/sn kadardır.Yani yer çekiminin az olması sportif başarıyı olumlu yönde etkiler.
RÜZGAR:Hava kütlesi koşucuya karşıdan estiği takdirde vucudun direncini yenmeye çalışmaktadır.bunun için de sıkı short ve atlet giyilmesi tavsiye edilir.Tabiki arkadan estiği takdir de ise koşucunun hızına hız katar.
MEVSİM:Yaz aylarında ultraviyole ışınlarının daha yoğun gelmesinin organizmayı uyardığı yolunda bilgiler vardır.Atletizm yarışma sezonu yaz aylarına rastlamakta ve uygun hava koşulları atletlere yardımcı olmaktadır.

Popularity: unranked [?]

Designed edit www.hostcu.com.